Ještě zamíchám omáčku

Přichází a odchází uprostřed filmu, nestihne ani konec a už je uprostřed dalšího filmu…

I tak by bylo možné popsat náš život „pod palbou“ médií. Jedna reklama, oprava: kauza, končí a druhá už dávno začala, třetí se čtvrtou dýchá na krk a šlape na paty.

Jsme zahlceni neúplnými příběhy a marně se snažíme psát ten náš.

Nemusí to tak být.

Popišme si trochu s nadhledem politický koloběh. Koaliční smlouva je benefit i závazek, každopádně mocný nástroj, jak změnit výsledek voleb. Má v koloběhu své privilegované místo.

Informační kanály zřízené z veřejného rozpočtu provozuje vždy aktuální „řídící jednotka“. Každý nový subjekt s tím počítá, v případě zvolení zahrnul do kalkulace, jak ušetří za reklamu.

4 roky… To je čas, ve kterém se odměřují politické úspěchy a neúspěchy. To je zároveň dlouhý čas z pohledu nákladů na placenou nebo neplacenou reklamu.

Opozice, to je nejen vypovídající postavení, ale zároveň i čestný status. Mohli bychom si ho představit na vítězných pirátskozelenokřesťanských koalicích. Když jste v opozici, máte čas. Máte čas hledat chyby, v lepších případech i řešení, máte čas na chyby upozorňovat (jste-li zároveň „výherce“ voleb, značně se tím sníží reálné náklady na nezbytnou reklamu). Veřejnost je zvyklá, opět to slovo, brojit proti vládnoucí sestavě a tak máte další volby v kapse. Jak dlouho bude trvat, než se veřejnost odvrátí poté i od Vás? Z pravidla minimálně jedno období, tak nejdříve 4 roky.

Žijeme v době, kdy vzniká nový propracovaný opoziční politický subjekt. S nadsázkou lze poznamenat, že nový politický subjekt vzniká každou chvilku, každý den ať už přihláškou do rejstříku nebo v představě jednotlivce. Na rozdíl od představ, subjekt, který má jasnou strukturu, spojil něco známého, něco nového s něčím půjčeným a platí kvalitní reklamu v nejsledovanějších médiích, ten má velkou šanci na úspěch.

Jaké jsou výsledky? Jde v politické hře vůbec o ně? Politika je soubor filmů bez známého konce. Řeknete si, každý příběh nějak končí. V politice je tomu jinak. Investice, které započaly v jedné éře se finalizují v některé z dalších. Hodnocení projektů se nekoná, projektový tým včetně manažera se mezitím několikrát změnil. Politika je nefunkční model projektového řízení.

Vyskytne-li se chyba, opozice na ni upozorní. Změní-li se stav a rozvržení zodpovědností, buď se rychle zapomene nebo na chybu nová opozice opět upozorní, ovšem už z vlastního odlišného pohledu.

Každý odlišný pohled vytvoří nový film, od kterého je nutné opět odběhnout „zamíchat omáčku“ (dosaď cokoli:dojet do práce, vyzvednout děti ze školky, auto z opravny, cokoli, co musíš nebo jsi zvyklý). Nestihneme-li konec, určitě se najde někdo, kdo ho převypráví.

All foto: pixabay.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *